Słoneczna Przystań

Terapia
w komorze hiperbarycznej

Już wkrótce w naszej placówce prowadzimy tlenoterapię w komorze hiperbarycznej, która daje rezultaty bardzo dobre w leczeniu wielu schorzeń.

Co to jest tlenoterapia hiperbaryczna i na czym polega? Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) jest rozpowszechnionym w wielu krajach sposobem leczenia wielu różnorodnych chorób przewlekłych, urazowych, czy stanów zapalnych. Polega na podaniu pacjentowi
w specjalnej komorze tlenu pod zwiększonym ciśnieniem w czasie
i dawce określonej przez lekarza. Dzięki temu do krwi dostaje się kilkakrotnie więcej tlenu niż podczas normalnego wdychania powietrza. Prowadzi to do lepszego natlenienia oraz lepszego odżywienia komórek całego organizmu. Na podstawie badań klinicznych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych stwierdzono, iż przebywanie w komorze hiperbarycznej pobudza szpik kostny do produkcji komórek macierzystych zwiększając ich liczbę nawet ośmiokrotnie. Dzięki temu szybciej przebiega regeneracja uszkodzonych tkanek i narządów. 
Komora hiperbaryczna Ovida
Komora hiperbaryczna Ovida
Szeroki wachlarz schorzeń jakie leczy, bądź wspiera w leczeniu tlenoterapia hiperbaryczna sprawia, że jest niezastąpioną terapią dla seniorów, którzy najczęściej cierpią równocześnie na wiele różnych chorób i dolegliwości. W przebiegu chorób krążenia np. udaru mózgowego, choroby wieńcowej terapia hiperbaryczna zwiększa ilość tlenu, który przedostaje się do uszkodzonego miejsca, co zapoczątkowuje proces uzdrawiania tkanek. Dzięki terapii w komorze hiperbarycznej osoby starsze mają również możliwość szybszego powrotu do sprawności po przebytych urazach. Co więcej tlenoterapia może zapobiegać depresji, która często pojawia się
u osób starszych, gdy nagle tracą sprawność.
U pacjentów obserwuje się także lepszą koncentrację, poprawę pamięci oraz dobre efekty w leczeniu bezsenności. To wszystko prowadzi do lepszego samopoczucia pacjentów oraz komfortowego funkcjonowania na co dzień.

Pacjent wchodzi do komory i zakłada maskę tlenową. Ciśnienie wewnątrz komory jest stopniowo zwiększane aż do uzyskania poziomu zgodnego z zaleceniami. Pod koniec zabiegu ciśnienie jest stopniowo zmniejszane aż do wyrównania z ciśnieniem atmosferycznym, dopiero wtedy pacjent może opuścić komorę. Przez cały czas zabiegu nad pacjentem czuwa terapeuta. Jedna sesja w komorze hiperbarycznej trwa około 50 min.

Tlenoterapia hiperbaryczna zdecydowanie poprawia ogólny stan zdrowia sportowców oraz podnosi ich wydolność fizyczną. Dzięki tlenoterapii zwiększa się dyfuzja płuc, a tym samym zwiększa się poziomu tlenu w organizmie, tworzą się nowe naczynia krwionośne, poprawia się pojemność minutowa oraz kurczliwość serca.
W badaniu przeprowadzonym w Szkocji z udziałem piłkarzy, stwierdzono iż czas potrzebny do odzyskania pełnej sprawności fizycznej po dużym wysiłku i obciążeniu stawów, mięśni, więzadeł, ścięgien oraz związanych z tym urazów zmniejszył się o 70%, przy wykorzystaniu tlenoterapii hiperbarycznej oraz fizykoterapii. Mając to na względzie zespoły z profesjonalnych lig NBA, NHL, NFL wykorzystują komory hiperbaryczne w procesie treningu swoich zawodników.